Cirks un prieks

Stāsti

Battambang pilsēta ir izslavēta ar savu kafiju, dažs labs interneta ārēs pat apgalvo, ka šeit dzēris garšīgāko kafiju pasaulē. Apvaicājos hostelī, kur meklēt labu kafiju un darbinieki iesaka Kinyei kafejnīcu. Lēnā pastaigas solī aizklīstu līdz norādītajai vietai, tūristu te tiešām netrūkst. Kafijas arī nē. No gana izvērstās kartes, kura līdztekus piedāvājumiem lepni vēsta par atkārtotām uzvarām baristu sacensībās, izvēlos kapučīno.

Izskatās labi, garšo – izcili. Ja mani lasa kāds kafijzinis – uztaisiet Rīgā kapučino un lates ar kokosriekstu pienu (hmm, varbūt jau taisa, vien es par to nezinu). Katrā ziņā šī kafija, kas bagātināta ar saputotu parastā un kokosriekstu piena sajukumu, ir nereāli garšīga. Nezinu, vai gluži piešķirtu tai pasaulē garšīgākās kafijas statusu, bet TOP 10 tā iekļūtu bez problēmām. Un es esmu uj-cik-kafijas dažādās pasaules malās izdzērusi.

Brokastīs pasūtu augļu salātus ar musli, jogurtu un medu – tās šeit ir diezgan tradicionālas rietumnieku brokastis. Kamēr baudu rīta maltīti, ārā sāk līt – iesākumā maigi un miglaini, tad jau krietnām lāsēm. Labs ir – sēdēšu un rakstīšu, kamēr šis rimsies.

Pēc pāris stundām tas notiek, varu turpināt pastaigu pa pilsētu. Šodien esmu iecerējusi atrisināt virkni saimniecības jautājumu – man vienlaikus beidzies šampūns, pretodu līdzeklis, pretiedeguma krēms un ziepes. Oļa man bija ierādījusi īstu lielveikalu, kas šādās pilsētās ir liels retums, tagad eju uz to.

Veikals ir vēss un dārgs. Litrs piena maksā ap 2 USD, mazs knipucītis siera – 5 USD. Ieraugu sviesta paciņu – ak vai, kā sakārojas. Bet kur es ar izkusušu sviestu apkārt vazāšos. Ja nākamajā palikšanas vietā, kur uzturēšos vairākas dienas pēc kārtas, atkal to ieraudzīšu, nopirkšu un noēdīšu dažās dienās, jā. Sapērku visas higiēnas lietas un, ejot uz kasi, ieraugu paku ar musli – auzu pārslas ar riekstiem un augļiem. Mājās es uz kaut ko tādu pat skatīties negribētu, tagad kārojas tā, ka ne garām paiet. Brīdi stāvu un žmiedzos – 7,50 USD. Drausmīgi dārgi. Bet no pakas sanāks vismaz 10 brokastis. Brokastis krogā maksā ap 3 USD. Labi, pašam jāpiepērk augļi, bet tie ir lēti. Labi, lai notiek, paka nonāk iepirkumu grozā.

Jā, šodien ķermenis ir rietumnieciski noskaņots. Ejot cauri tirgum lūkojos uz pārtikas piedāvājumu, bet nekas neuzrunā. Ne vien neuzrunā, bet šejienes smakas velk uz nelabu dūšu. Parasti tūristi to pārdzīvo pirmajās dienās, jo smakas Āzijā mēdz būt ļoooti izteiksmīgas, bet man kaut kas tieši šodien uznācis.

Tā arī neko neapēdusi atgriežos hostelī, atpogāju musli un, pievienojusi nedaudz jogurta un vakardienas augļu pārpalikumu, paēdu brokastīm līdzīgas pusdienas. Apdaru iekrātos datordarbus, līdz saņemu ziņu no KG, ka pietiekot strādāt, esot jāuzspēlē biljards. Vispār jau viņam taisnība, acis raibas no ekrāna.

Battambang ir slavena arī ar savām cirka izrādēm, šovakar tieši viena notiek. Jūtu, ka izdevumu ziņā šodien būšu iebraukusi kārtīgās auzās, bet kad vēl būs iespēja apmeklēt Āzijas cirku. Pēc biljarda piedāvāju KG pievienoties, un viņš ir ar mieru.

Hostelī var rezervēt cirka biļetes par 14 USD, mēs ceram, ka uz vietas tās būs nedaudz lētākas. Lietus ir mitējies, tāpēc uz pāris kilometrus attālo cirku ejam kājām. Lielākā daļa ielu ir tumšas, peļķēm pilnas, mūs pavada garāmbraucošo motorolleru ugunis un suņu rejas. Ļoti priecājos, ka KG nāk kopā ar mani, šī nebūtu jauka pastaiga vienatnē. Ceturksni pirms izrādes sākuma esam atraduši notikuma vietu. Jā, biļete arī pie ieejas maksā 14 USD, neko darīt.

Pamatā skatītāju rindās ir tūristi, bet mūsu malā sēž arī vietējie. Iesākumā vadītājs īsi pastāsta par vakara plāniem – angļu, franču un khmeru valodās. Atšķirt, kurā brīdī skan kura, viegli nav.

Tad nodziest gaismas un plāniņa vidū iznāk dejotājas spilgtos tērpos ar svecītēm rokās. Seko neliels tradicionālās dejas priekšnesums, kas ir kā ievads galvenajam šovam, ko veido vietējo akrobātu trupa – trīs meitenes un seši zēni. Priekšnesums tiek pasniegts tādā kā izrādes formā. Sižetam gan nav viegli izsekot līdzi, arī izteikti teatrālais tēlojums nav manā gaumē, bet vietējie smejas kā negudri.

Brīdī, kad sākas triki, tad gan ir ko redzēt. Jaunieši žonglē ar vālēm un uguņiem, izliecas līkumu līkumos, stāv augstu gaisā uz vienas rokas un balansē uz cauruļu kaudzes. Man visiespaidīgākie šķiet priekšnesumi, kur akrobāti met kūleņu kūleņus, piezemējoties uz cita kolēģa pleciem. Kas tur ko trenēties, lai šito iemācītos! Cik kritienu nav bijis, kamēr triku meistari iemācījušies piezemēties, kur plānots. Pēkšņi ieejas biļetes cena šķiet pavisam godīga. Nerakstīšu katram video komentāru, bet apskatiet dažus no trikiem arī jūs.

 

Arī KG ir priecīgs, ka pievienojies apmeklējumam – viņš ir izsmējies no visas sirds, Āzijas mentalitāte viņam ir tuvāka nekā man. Atpakaļceļu gan esam nolēmuši mērot ar tuktuku, pārāk tumšas tās ielas. Ieraugām vientuļu kundzi trīs sēdekļu tuktukā un palūdzam atļauju pievienoties. Jā, sure, no problem. Pa ceļam pačalojam ar itālieti no Milānas, tikko atbraukusi uz pilsētu un devusies taisnā ceļā uz izrādi. Kundze paliek ārpus pilsētas, tāpēc mēs lecam ārā centrā. Gribam piemest kādas naudiņas, bet viņa atvaira mūsu piedāvājumu – par šo braucienu esot jau samaksāts. Ja jau tā, “grazie” un “arrivederci”!

Hostelī atgriežamies pagalam priecīgi par negaidīti jauko vakaru. Paga, prieks! Man taču Ilga Ķipsne bija sūtījusi prieku. “Klau, tu māki kaut ko smuku uzzīmēt,” prasu KG. “Vienīgais kaķi”, viņš atbild. Labi, derēs. Esmu nopirkusi glītu zīmēšanas bloknotu, lai man nav jums vienmēr paldies jāraksta uz tramvaja biļetēm. Izsniedzu to KG, lai zīmē. “Vēlams, lai izskatās pēc akrobāta,” es pasūtu.

Kad kaķis gatavs, palūdzu KG uzrakstīt paldies ķīniešu valodā, tad virtuves meitenes uzraksta to pašu khmeru valodā, es skaidrības labad pievienoju latviešu. Kaķis gan drusku tāds drusku domīgs sanācis, bet iekšēji viņš arī priecājas, es zinu :). Paldies, Ilga, par jestro piedzīvojumu!

  1. gada 15. decembris, 36. diena

Izdevumi:

Naktsmītnes – 4 eur

Proviants – 13 eur

Atrakcijas – 14 eur

Citi – 7 eur

Kopā – 38 eur

Bilance: – 288 eur

3 komentāru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


Vairāk informācijas meklējiet mūsu privātuma politikā.