Bolīvijas mediķu rokās

Stāsti

Kaut kur pusceļā uz La Paz autobuss tomēr beidz kratīties un mēs varam dažas stundas pasnaust. Tomēr, kad kopīgiem spēkiem ar austrālieti esam atradušas taksi un nonākušas La Paz hostelī, jūtamies pagalam sagurušas un pēc īsas interneta pauzes liekamies uz auss. Kad pamostos, austrāļu meitene jau ir gabalā, es mirkli vēl pasēžu datorā un tad nolemju veikt īsu pēcpusdienas pastaigu pa pilsētu.

Tomēr, nonāksi hosteļa uzņemšanā, apvaicājos darbiniekiem, vai šajā pilsētā būtu iespēja sazināties ar kādu dakteri. Šodien ir maza jubileja – pagājušas tieši divas nedēļas, kopš man sāp kāja. Nav jau nekāda mirstamā kaite, bet ceļojot ir gluži „nepakājīgi”, ja nevari normāli pastaigāt. Man katru reizi, ejot kaut kur kopā ar francūžiem vai divdesmitgadniekiem, nācās kārtīgi iespringt, lai klibojot tiktu līdzi. Tā jau šķiet, ka ir mazliet labāk, tomēr īsti labi nav.

Jā, viņi sadarbojoties ar vienu klīniku, turienes ārsti pat mazliet angliski runājot, ja gribot, varot viņiem piezvanīt. Labi ir. Darbinieks sazvana klīniku, tad iedod klausuli man, es īsumā raksturoju savu problēmu un sieviete otrā trubas galā saka, ka ieradīšoties mani apskatīt pēc minūtēm 15. Es vēl apvaicājos, vai šajā gadījumā rentgens mani tomēr nevarētu apskatīt labāk, bet nu labi, lai jau atnāk, mazums viņi šeit uz tausti diagnozes uzstāda.

Nolieku klausuli un saku viesnīcniekam, ka klīnikas darbinieki apsolīja drīz ierasties. Tad darbinieks man pajautā, vai esmu noskaidrojusi, cik tas prieks izmaksās. Saku, ka nē. Kaut kā laikam pie sevis paļāvos, ka šī ir Bolīvija un te nekas pārāk dārgs nevar būt. Darbinieks pārzvana klīnikai, lai paziņotu man, ka vizīte uz šejieni maksās ap 200 boliviano. 30 USD izklausās padārgi, bet nu labi, šie jau droši vien ir ceļā.

Pēc nepilnām minūtēm desmit ar nopietnām sejām, baltiem uzsvārčiem un koferi rokās ierodas brālītis ar māsiņu. Izstāstu šiem vēlreiz, kas man kaiš, novelku kurpi un zeķi, lai demonstrētu, kurā tieši vietā man sāp. Šie pat lāga neaplūko kāju, kur nu vēl iztausta, bet paziņo man „lielu jaunumu” – jums vajadzētu uztaisīt rentgenu. Nevar būt! Ar zināmām aizdomām prasu, cik izmaksās rentgens, puisis kaut ko murmina, ka īsti nezina, bet varētu būt ap 300 boliviano. Saku, ka tas ir par dārgu. Labi, viņš nezinot, iespējams, ka lētāk.

Ko man tagad darīt, nebraukt uz to klīniku? Un maksāt 200 boliviano par paziņojumu „jums vajadzīgs rentgens”. Nu labi, braukšu, gan jau kaut ko sarunāšu.

Mani iesēdina nelielā „ātrajā” un pat piedāvā atgulties. Paldies, pasēdēšu kopā ar mandarīnu maisu un Coca-cola divlitreni. Man šķiet, ka kamēr vājiniekus pa šiem ceļiem nogādā līdz klīnikai, dakterim ar atsevišķiem pacientiem vairs nav jānopūlas. Katrā ziņā, guļus stāvoklī braucot, es droši vien būtu aizmirsusi par kājas sāpēm, bet tikusi pie kādas lauztas ribas.

Man ir sajūta, ka esam gandrīz izbraukuši no valsts, bet, kad ieskatos GPS, konstatēju, ka esam vien 5 km attālumā no centra. Kad ieejam klīnikā, man ir skaidrs, par ko jāmaksā 300 boliviano – baltās milzu flīzes spīd un laistās, tāpat kā sudrabainie burti pie sienas. Īsāk sakot, izskatās, ka esmu pamatīgi „ieberzusies” un tikusi kaut kādā ekskluzīvā pasākumā. Pirms veikt vēl kādas manipulācijas, neatkāpjos no prasības uzzināt, cik ”tas viss joks” kopumā maksās. Vienojamies – lai būtu 430 boliviano par visu procesu.

Tieku iesaukta nelielā skabūzī, kas piebāzts ar smalka izskata aparātiem, vienīgais, kas izskatās drusku nokalpojis, ir rokas rentgens. Bet bilde uztaisīta tiek un drīz jau dakteris ir gatavs apskatīt to komplektā ar mani. Ārsts ir laipns un pļāpīgs un, kad izspēlēju „veco joku ar žurnālisti”, tad vispār viņš top sirsnības kalngals. Atvainodamies, ka nesot nekāds Da Vinči, šis zīmē manu kāju un stāsta, kur ir problēma. Ar kauliem ir viss ir kārtībā, esot traumētas saites. Jā, lai tik turpinot lietot aptiekā ieteikto smāķi, 5 dienas padzerot šaibas, pa dienu pārvietojoties ar elastīgo saiti, bet labāk vispār kādu nedēļu vai divas īpaši nepārvietoties ar kājām. Uz atvadām dakteris piekodina, lai noteikti atsūtu e-pastu, kā būs veicies ārstniecības process un grib par katru cenu nobildēties kopā ar mani un komandu. Manas sākotnējās bažas par izmaksām ir pāraugušas vieglā jautrībā par notiekošo un priekā par faktu, ka nekas nav lauzts un, galu galā, ja tā labi padomā – kas ir 75 dolāri (vēl 72 boliviano atstāju aptiekā) par veselību un sirdsmieru!

3. jūnijs, 212. ceļojuma diena

Izdevumi:

„Tālais” transports
Pilsētas transports 1 USD
Proviants 1 USD
Naktsmītnes 11 USD
Izklaide
Citi 75 USD (varbūt vajadzēja likt pie izklaides J)
Dienas bilance 89 USD
Ceļojuma bilance – 1138 USD

4 komentāru

 • man tāds kautrīgs jautājums… tu ceļo bez apdrošināšanas? Varu iedomāties, ka uz gadu tā sanāktu dārga, tomēr tie riski ir krietni lieli…

  • Nē, man ir apdrošināšana, kas nāk komplektā ar bankas karti, bet šajā gadījumā domāju, ka papīru smērēšanas darbs būtu lielāks nekā atdeve. ja kas nopietns notiktu (tfu, tfu, tfu), protams, ķertos klāt apdrošināšanas tēmas izpētei.

 • Būs kādreiz jāizspēlē joks ar žurnālisti, jo tūrisma darbonis īsti dažkārt nepalīdz!
  Apdrošināšanas gadījumā visdrīzāk būtu jasazinās ar apdroš+jānoskaidro pie kāda daktera var braukt, bet varbūt var pakrāt to čeku, ja ir saprotams, ka tās ir zāles un ārsta konsultācija un pēc tam iesniegt pēc garā ceļojuma apdrošinātājsm sakot, ka nebija iespējams uzreiz ar viņiem sazināties -varbūt izdodās!;)

 • Hi Zane! Back to France and happy to kow that you were able to arrive safe in La Paz! I am not able to understand your story at the hospital, because google translate with letton is very very very bad.
  Hope every thing is fine for you and you are not suffering too much with your leg.
  We have spent to day in Copacabana, and took a flight from LaPaz to Santa Cruz. We had a 24hours connection in Miami, so we could have a break at Miami beach and swim a little bit before arriving in Paris yesterday morning.
  Back to work today for Christophe, Marie-Leat and I ! So sad !
  Enjoy you long long trip! Thanks for sharing a few days your adventure!
  Best regards,
  Ombline

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


Vairāk informācijas meklējiet mūsu privātuma politikā.