Lidosta Rīga drošības kontrolē atņemtos priekšmetus atdod citiem pasažieriem

Idejas, Projekti

Latvijas galvaspilsētas Rīgas lidosta kļuvusi par pirmo pasaulē, kura drošības kontroles atņemtos priekšmetus nolēmusi par brīvu atdot citiem pasažieriem, kas ielido Rīgā. Tagad aizlidojošos pasažierus, kuru rokas bagāžā aizmirsies šampūns vai saliekamais nazis, mierinās doma, ka viņu mantas nonāks pie kāda, kuram tās patiesi noderēs.

“Tas vienmēr ir nepatīkams brīdis – lūgt atdot kaut ko, kas pieder pasažierim, jo īpaši, ja priekšmets ir cilvēkam īpaši mīļš, bet drošības noteikumu dēļ mums tas jādara. Mēs nevaram pārkāpt noteikumus, bet varam šo negatīvo pieredzi vērst par labu, radot prieku kādam citam. Tāpēc mēs esam uzsākuši jaunu iniciatīvu, piedāvājot visas izlidojušajiem pasažieriem konfiscētās mantas ielidojošajiem pasažieriem par brīvu”, stāsta lidosta Rīga lielais priekšnieks Jānis Bērziņš.

Konfiscējot priekšmetu, lidostas drošības darbinieks pieņem lēmumu – vai manta būs jāizmet, vai tā var noderēt kādam citam. Iesāktas ūdens vai citu šķidrumu pudelītes nonāk atkritumos, lai neradītu lieku risku, bet neiesākti iepakojumi un drošai lietošanai derīgi priekšmeti tiek nodoti sabiedrībai. Priekšmeti tiek novietoti bagāžas saņemšanas zonā – lai neradītu iespēju izlidojošajiem pasažieriem tikt pie tām, kā arī nekārdinātu cilvēkus no ielas speciāli interesēties par šīm lietām. Pateicībā par jauniegūto, pasažieriem ir iespēja atstāt brīvprātīgu ziedojumu dzīvnieku patversmei “Ulubele”.

“Es joprojām nevaru pierast pie mūsdienu stingrajām prasībām, tāpēc, krāmējot ceļasomu, ik pa laikam tajā nonāk kāda lieta, kas jāatstāj drošības kontrolē”, atzīst ceļotāja Dace Ozoliņa. “Tomēr pēdējā reizē, kad uzzināju, ka manas kvalitatīvās nagu šķērītes nonāks kāda cita ceļotāja rīcībā, nevis atkritumos, es jutos mazliet labāk”.

“Visvairāk mani tracina, ka nevaru paņemt līdzi saliekamo nazi, kas tik ļoti noder atpūtā pie dabas, tomēr dēļ viena priekšmeta izvēlēties nododamo bagāžu nav lietderīgi”, uzsver Džons Stīvens, tūrists no Lielbritānijas. “Var redzēt, ka ne man vienam nazis ir būtisks ceļojuma kompanjons, jo “pick- up” stendā es pat varēju izvēlēties no vairākiem nažiem. Man tiešām žēl, ka iepriekšējam īpašniekam no tā bija no tā jāšķiras, šis ir īsts meistardarbs, paldies. Kad došos prom, es to atdāvināšu kādam citam. Vispār jūsu iniciatīva ir brīnišķīga, es ceru, ka arī citas lidostas drīz sekos šim piemēram.”

Šobrīd ir pagājusi nedēļa, kopš darbojas jaunā sistēma un lidostas darbinieki atzīst, ka pasažieri novērtē rūpes par resursiem un atbalsta domu par priekšmetu nodošanu citu pasažieru rīcībā, arī drošības kontrole smaidus tagad redzot biežāk.

Vairākas Eiropas lidostas, piemēram, Kopenhāgena un Oslo, ar interesi seko līdzi eksperimenta attīstībai un apsver iespēju pārņemt Latvijas praksi.

Nu, vai tā nebūtu jauki, ko?

Protams, šī ir mana, Kopenhāgenas lidostā dzimusi fantāzija, bet, kā teica Džons Lenons, “I’m not the only one”. 😉

p.s. Nez, vai kāds nošēros rakstu, neizlasot (līdz galam).

13 komentārs

 • Savulaik jaunībā, kad vairāki jaunieši kopīgi dalījām dzīvokli, viens no puišiem strādāj lidostas drošībniekos.. kā reiz laikā, kad sāka ieviest stingrās prasības. Kopš tā laika man ir ļoti labs Šveices nazis 🙂
  Bet visjautrākais bija, kad viņš nesa mājās šprotu bundžas, kas bija izņemtas no kāda tūrista rokas bagāžas.
  Vienreiz viņš atnesa mājās arī milzīgu virtuves naiz. To drošībnieki bija izņēmuši no… kādas dāmas rokassomiņas. Esot “aizmirsies”, ka nesā līdzi.. diez kā var rokassomiņā “aizmirst” nazi ar apmeŗam 25 cm asmeni 😀

 • Jau tagad drošības kontrolē, kad kādu mīļu priekšmetu aiztur, ir iespēja palūgt ka ietīsi to aploksnē, uzrakstīsi vārdu kam atdot un kāds cits vai pati atgriežoties paņemsi.

 • Nu, tieši tā – Andai vislabākā doma (pieredze?). Kāpēc jādod kādam svešam, ja pats atgriežoties var paņemt? Ja netaisās atgriezties un arī nav neviena drauga/rada, kam atnākt pakaļ, tad nu vēl tā, lai būtu. Labāk nekā izmest miskastē.

 • Izdomāt pekstiņus par nagu šķērītēm kurām garāks asmenis par 6cm jau nu šajā stāstā nevajadzēja varbūt, zūd visa raksta jēga un ticamība tam.. jo…

  “Lidostas ierobežotas iekļūšanas zonā un gaisa kuģa salonā AIZLIEGTS IENEST:
  …..
  šķēres ar asiem galiem un asmeņiem, kas garāki par 6 cm, visu veidu nažus, ieskaitot bārdas nažus un žiletes utml.,

  • ko ? pastāsti šito stulbajiem čehiem, kas man prāgā atņēma nagu standziņas. “asmeņa” garums – mazāk par 1 cm. visu mūžu viņus lamāšu :>

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


Vairāk informācijas meklējiet mūsu privātuma politikā.