Melleņu un cilvēku godīgums

Paveiktie, Projekti

Pasaule ir daudz labāka, nekā mēs par to domājam. Cilvēki lielākoties ir laipni, izpalīdzīgi un godīgi. Tās ir atziņas no ceļošanas. Bet varbūt tas ir tāds “importa” fenomens? Kā ir ar mums, Latvijas cilvēkiem?

Savulaik darbā veicām eksperimentu, aicinot garāmgājējus uzspēlēt seno “cipars vai ģerbonis” spēli. Ja dalībnieku minējums bija pareizs, viņi varēja vienu latu paturēt, ja nē – monēta bija jāatdod. Neviens nepārbaudīja, vai cilvēks melo vai nē – teorētiski visi varēja naudu paturēt. Zināt, kādi bija rezultāti – gandrīz tādi paši kā varbūtības teorija. Aptuveni puse dalībnieku atdeva naudu atpakaļ.

Tā nu kādu dienu man iešāvās prātā radniecīgs eksperiments. Vai arī tad, ja godīgums tiek pārbaudīts bez cilvēka klātbūtnes, tas joprojām strādā.

Tā kā daļu savas dienas tagad pavadu mežā, radās doma par “godīgajām mellenēm” – uzlikt šosejas malā galdiņu ar ogām, uzlikt cenu zīmīti un nolikt blakus krājkasīti. Un paskatīties, kas notiks. Domāts – darīts.

Lai mašīnām nebūtu strauji jābremzē, uzdizainēju mazu brīdinājuma plakātu, ko uzstellēju pārsimts metrus pirms “notikuma vietas”. Šodien salasu desmit ķobīšus ar ogām, tad kopā ar paskaidrojuma vēstuli un krājkasīti nolieku ceļmalā.

_DSF5575

Ko es varu zaudēt? Dažas darba stundas mežā, pašu krājkasīti un ko mazliet svarīgāku – naivo ticību cilvēku godīgumam.

Instalācija gan tiek uzlikta diezgan vēlu vakarā, tāpēc esmu gatava visām versijām. Nebūs nopirkts nekas (tad būs ar ko papildināt saldētavu), būs nosperts viss vai vismaz nauda (pa šo ceļu pārvietojas raiba publika), vai arī tomēr eksperiments apliecinās godīguma hipotēzi.

Futbola starpbrīdī aizeju novākt mantību. Pirmo savācu plakātu, pēc tam eju apciemot galdiņu. Domāju pie sevis – vai rakstīt par šo eksperimentu gadījumā, ja tas ir izgāzies. Nolemju, ka jā – galu galā, tāpēc jau tas ir eksperiments.

Iesākumā izskatās, ka visas ogas uz vietas (kas arī nav slikta ziņa), bet pieejot tuvāk, secinu, ka četri ķobīši pazuduši. Krājkasīte arī uz vietas. Un tajā pat kaut kas iekšā. Ienesu nerealizēto mantu mājā un, ziņkārē degot, knibinu vaļā naudas “lādi”. Tā kā rekomendējošā cena bija uzrakstīta 2 eiro par bondzelīti, tad krājkasītē vajadzētu būt 8 eiro.

Izberu monētas uz galda un pārskaitu. Ir! 8 eiro un 20 centi. Paldies Jānim Dreimanim un, iespējams, vēl kādam.

p.s. Tā kā puse apsolīta kaut kam labam, tad Harijs un Karīna varēs iesmiet par vienu no jocīgākajiem atbalsta apjomiem – 4 eiro un 10 centiem. Jaunieši drīz būs mājās un mēs iesim kafijā (cerams), bet abi noteikti ļoti priecāsies par tavu vizīti karijs.lv mājvietā.

p.p.s. Mans ir TIK priecīgs! :))

p.p.p.s. Tikko aizskaitīju naudiņu. Zināt, cik bija mans paypal konta atlikums (par ko man, protams, nebija ne jausmas) – 4,25 eur. 🙂

_DSF5571

10 komentārs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


Vairāk informācijas meklējiet mūsu privātuma politikā.