Kamēr turpinu iepazīt Āfriku, pašu mājās dienasgaismu ieraudzījis mans un Alīnas Andrušaites kopdarbs “Atklāj pasauli. Kā sākt ceļot patstāvīgi”– praktiska rokasgrāmata ikvienam, kas vēlas plānot un īstenot ceļojumu paša spēkiem. Doma par šādas rokasgrāmatas nepieciešamību manā galvā klejoja jau krietnu laiku. Gan sociālajos tīklos, gan pasākumos cilvēki lielākoties uzdod vienus un tos pašus jautājumus: Vai tev nav bail ceļot vienai? Kur tu pērc aviobiļetes? Kā neapmaldies svešā vietā? Ko dari, ja nezinu vietējo valodu? Kāda ir tava soma un kas tajā iekšā? Ko tu dari ar naudu? Vai tu izmanto apdrošināšanu? Un tā joprojām. Kāpēc gan lai neatbildētu uz šiem jautājumiem!
Vienā no reizēm, kad viesojos Ventspils rakstnieku un tulkotāju mājā, aizgāju pie darbiniecēm un palūdzu man iedot iespējami lielāko papīra lapu. Tā noklāja visu rakstāmgaldu, pie kura es vairākas dienas sēdēju un zīmēju shēmu jeb saturu šādai rokasgrāmatai. Neko konkrētu tajā reizē neuzrakstīju, bet atgriezos mājās ar detalizētu satura plānu. Un sapratu to, ja vēlos pilnvērtīgi aptvert visu iecerēto, ir divas iespējas. Pirmā – pašai urbties cauri nezināmām un mani ne pārāk interesējošām tēmām, lai tās aprakstītu grāmatā. Otrā – atrast kādu, kurš labi orientējas man svešajās tēmās. Pirmais un vienīgais kandidāts, kas ienāca prātā, bija Alīna Andrušaite, bloga “Sapņu medniece” autore. Sekojot līdzi Alīnai sociālajos tīklos, biju ievērojusi, ka viņa bieži dalās ar ieteikumiem, kā saņemt kompensāciju nokavēta lidojuma vai pazaudētas bagāžas gadījumā, kā krāt un izmantot lojalitātes punktus, kā tikt pie smalkām viesnīcām, nemaksājot miljonu. Īsāk sakot, viņa ir speciāliste visās tajās tēmās, kurās es neko nesaprotu.
Uzaicināju Alīnu uz kafiju un sarunu. Man par lielu prieku viņa piekrita – gan satikties, gan rakstīt grāmatu – un pavisam drīz jau kopīgi pētījām lielo satura lapu. Šo to papildinājām un atzīmējām, par kuru tēmu kura ir spēcīgāka. Tās tēmas, kuras abas pārzinām vienlīdz labi, sadalījām māsīgi. Salikām aptuveno laika plānu un atvērām datorus. Nolēmām uz priekšu virzīties nodaļu solīšos.
Iesākumā iepazīstinājām ar sevi, mūsu ceļošanas pirmsākumiem un paradumiem, tad pievērsāmies apcerei par ceļošanas plusiem un mīnusiem, mītiem un iedvesmas avotiem. Pēc filozofiska ievada, ķērāmies klāt pavisam praktiskām lietām – ceļojumu plānošanai, somu izvēlei un pakošanai, transportam, nakšņošanai, ēdieniem un dzērieniem, aktivitātēm, drošībai, naudai, mobilajiem sakariem un citiem jautājumiem. Noslēdzām grāmatu ar īsu nodaļu, kas veltīta ceļojuma iespaidu fiksēšanai.
Mūsu atšķirīgās ceļošanas zināšanas balstās ne vien dažādajās personībās, bet arī tajā, ka ceļojam ļoti atšķirīgi. Alīnas stiprākā puse ir rūpīga plānošana, tiesību un noteikumu pārzināšana, kas ļauj ceļojumā pilnvērtīgi izmantot katru centu. Brīvajā laikā Alīna ceļo kopā ar vīru Jēkabu, bet ļoti daudz braukusi arī komandējumos, tāpēc labi pārzina ceļošanas “smalko” pusi. Es, kā jau būsiet pamanījuši, plānošanu parasti atstāju citiem vai Kosmosam, cenšos ceļot budžetam draudzīgi, nakšņoju hosteļos vai pie vietējiem, daudz stopēju un izmantoju sabiedrisko transportu, strādāju brīvprātīgo darbu un daru daudzas citas lietas, kas nodrošina piedzīvojumus, dažkārt arī paštaisītas nepatikšanas. Domāju, ka tieši mūsu atšķirīgais ceļošanas veids būs lielākais ieguvums lasītajam, kurš varēs atrast savu ceļošanas versiju.
Praktiskos padomus esam papildinājušas ar atbilstošiem pieredzes stāstiem. Piemēram, abas esam aprakstījušas, kā mums gājis robežsituācijās – Alīna dalās pieredzē par Grieķijas – Turcijas robežas šķērsošanu, kur pieprasīta vīza, kas Latvijas pilsoņiem nav nepieciešama, es atminos Kambodžas – Laosas robežu, kur kašķējos ar robežsargiem, kas prasīja naudu par iziešanu no valsts.
Mana un Alīnas pirmā saruna par šī projekta ieceri notika 2023. gada maijā, tātad no lēmuma “sākam darīt” līdz gatavai grāmatai pagāja pusotrs gads. Neraugoties uz aizņemtību, Alīna precīzi iekļāvās norunātajos termiņos un man neatlika nekas cits kā sekot. Bija brīži, kad Alīna vairāk skrēja pa priekšu un es centos neatpalikt, tad atkal brīžos, kad Alīnai dzīve sarūpēja darbu darbus, es varēju uzvilkt dzelteno krekliņu un skriet pa priekšu. Lai arī kā, finišā esam nonākušas abas kopā.
Neraugoties uz to, ka grāmatā esam aplūkojušas patiešām plašu tēmu loku, daudz kas ir palicis ārpus lappusēm, jo visas ceļošanas nianses un stāstus vienos vākos nevar ietilpināt. Arī šobrīd, Āfrikas piedzīvojuma vidū, es ik pa laikam pieķeru sevi pie domas – bāc, šo vēl noteikti vajadzēja pieminēt, un par to arī neesam runājušas. Cerot, ka nākotnē iznāks papildināts izdevums, jūs droši varat sūtīt man vai Alīnai savas pārdomas – kas ir tas, kas šajā grāmatā jums pietrūka, bija neskaidrs, bija par daudz?
Lai arī abas esam patiešām pieredzējušas ceļotājas, par dažām tēmām arī mums trūka padziļinātas izpratnes, tāpēc vērsāmies pie jomas specialistiem un kolēģiem-ceļotājiem – paldies ikvienam, kurš līdzēja ar padomiem un ieteikumiem. Mūsu paldies ir sirdīs un grāmatas noslēgumā!
Un, protams, lielais paldies Lindai Kraulei par grāmatas vāka dizainu un visai Zvaigznes komandai par raito un profesionālo darbu, visvairāk mūsu projekta vadītājai Aijai Balcerei!
Šobrīd grāmata nopērkama interneta veikalā (https://www.zvaigzne.lv/atklaj-pasauli-ka-sakt-celot-patstavigi.html), grāmatnīcās tā būs pieejama jaunnedēļ!
Lai laba lasīšana un ceļošana!