Veselība pie mājas sliekšņa

Dzīve

Manai mammai ir iznākusi jauna grāmata ar šādu nosaukumu. Punkts.

Labi, nav punkts. Ir izsaukuma zīme, domu zīme, kols un daudzpunkti. Pilna grāmata :). Vēl tur ir augi. 100. Latvijā, protams, ir vairāk zaļo draugu, kas var stiprināt mūsu veselību, bet, ja mēs pazītu kaut tikai šos 100, tas būtu brīnišķīgi. Ja mēs līdz simtgadei iemācītos tos atpazīt un pielietot – vai tā nebūtu lieliska dāvana mums pašiem? Nedēļā būtu jāiepazīstas ar diviem jauniem kaimiņiem, tas nemaz nešķiet tik daudz. Un īpaši čaklajiem akcija – “100 dienas augos” – un līdz ar rudeni jau būsim stipri gudrāki ?. Šī dabas pazīšana mūs jau tagad brīnišķīgi izceļ pasaulē un, ja mēs savas zināšanas paplašinātu plašumā un padziļinātu dziļumā, tā tik būtu Zaļā Zeme. Vai ne?

Arī iepriekšējās mammas, pazīstamas arī kā Vija Eniņa, ārstniecības augu grāmatas ir noderīgas informācijas pilnas, bet pastāstīšu, ar ko jaunā grāmata man šķiet īpaši vērtīga un lietošanā ērta.

  1. Fotogrāfijas

Augu aprakstiem ir pievienotas fotogrāfijas, kur tie redzami augam savā dabiskajā vidē, lai būtu vieglāk atpazīstami. Fotogrāfiju autori ir pašmāju dabas entuziasti Julita Kluša un Ansis Opmanis, kā arī vēl daži labi cilvēki. Daudzām senāk izdotajām grāmatām fotogrāfiju vietā ir zīmējumi, kas citreiz neatvieglo auga atpazīšanu dzīvē.

  1. Struktūra

Visi aprakstītie “varoņi” ir sagrupēti četrās daļās – koki, krūmi, puskrūmi un sīkkrūmi, savvaļā augoši lakstaugi, kultivējami lakstaugi – kas rada iespēju vieglāk noorientēties visā zaļumā. Arī informācija par katru augu ir viegli atrodama un uztverama: iesākumā ir dots īss auga apraksts, tam seko stāsts par tā izmantojamajām daļām, pēc tam par iedarbību un ķīmisko sastāvu, visvairāk burtu ir atvēlēts lietošanas izklāstam. Noslēgumā ievietots skaidrojums par lietošanas drošumu, jo ar augiem nekādi joki nav.

  1. Pamatīgums

Ir raksturīgs visam, ko mamma dara. Arī šajā grāmatā, ko var just, paturot to rokās ?. Bet, nopietni runājot, man šķiet ļoti svarīgi, ka mammas grāmatā faktiski aiz katra burta stāv zinātne. Tas nenozīmē tradīciju noliegšanu, gluži otrādi – to apstiprināšanu ar pierādījumiem. Mēs mājās diezgan bieži esam apcēluši mammu, ka, uzdodot vienkāršu jautājumu par kādu augu valsts pārstāvi, nākas noklausīties desmit minūšu lekciju par glikozīdiem, flavonoīdiem, karotinoīdiem un citiem “īdiem”. Starp citu, jūs zinājāt, ka zemene nav vis nekāda oga, bet gan riekstiņu kopauglis. Toties ķirbis gan ir oga, lūk!

  1. Kalendārs

Grāmatas noslēgumā atrodams drogu vākšanas kalendārs, lai zinām, kurā mēnesī pēc kādiem labumiem jālūkojas dabā. Savs laiks mizām un pumpuriem, savs laiks lapām un ziediem, savs laiks saknēm un sakneņiem. Protams, jātur acis vaļā un jāseko līdzi ārā notiekošajam – labs piemērs ir šis gads, kad visi gatavošanās procesi ir nedaudz iekavējušies. Vēl grāmatā aprakstīts, kā drogas pareizi vācamas, žāvējamas un uzglabājamas.

  1. Konkrēts augs konkrētai kaitei

Grāmatā augi ir apkopoti arī pēc to iedarbības jeb, gudri izsakoties, farmakoterapeitiskās grupas. Var uzzināt, kādas drogas lietojamas imunitātes pastiprināšanai, kādas asinsspiediena pazemināšanai un kādas paaugstināšanai, kuras palīdz nomierināties un kuras liek pasvīst. Vislabāk augus (kā daudzas lietas dzīvē) ir lietot profilaktiski, kā garšīgu zāļu tēju, un organisms pats zinās, ko kurā brīdī no visa piedāvātā labuma likt lietā.

Grāmatu izdevusi Zvaigzne ABC, paldies komandai par lielo darbu un Vijai Kilblokai par aktīvo iesaisti. Grāmatas atvēršanas svētki būs Jāņu zālēm un smaržīgām tējām bagāti. Varēs satikt grāmatas teksta un bilžu autorus, tikt pie autogrāfiem un laba vēlējumiem. Pasākumu ar skaņas vibrācijām bagātinās Stiprās sievas! Pačukstēšu, ka grāmata nedaudz pirms pasākuma un tā laikā būs iegādājama nedaudz lētāk. Priecāšos, ja arī Tu atnāksi ciemos uz Zvaigznes prezentāciju telpu, kas atrodas Kr. Valdemāra ielā 6 (ieeja caur grāmatnīcu), 20. jūnijā, plkst. 17:00! Uz tikšanos un lai laba grāmatas un zāļu tēju lasīšana!

Pagaidām nav komentāru

  • Zane, apsveikumi tavai māmiņai ar grāmatas izdošanu , laba un veiksmes vēlējumi vēl citu grāmatu rakstīšanā par mūsu brīnišķo DABU.
    Ja gadīsies kādā grāmtnīcā, noteikti nopirkšu!
    Šķiet, ka viņa Tev, dodoties tālajos ceļos, tavai svētībai ir līdzi devusi arī kādus vērtīgus padomus no augu pasaules. Visādā ziņā tavas fotogrāfijas ar svešzemju augiem bija pievilcīgas !

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


Vairāk informācijas meklējiet mūsu privātuma politikā.